poniedziałek, 14 kwietnia 2014
Dom Tramwajarza
Dom Tramwajarza w Poznaniu to dziwne miejsce. Już sama nazwa jest dziwna. Jeszcze więcej kryje jego wnętrze. Nosi ślady świetności. Najważniejsze że przetrwał czas burzy i naporu :0
pozdrawiam
Niżej opis z wikipedi:
Dom Tramwajarza w Poznaniu – środowiskowy kompleks kulturalno-mieszkalny w stylu, wzniesiony w latach 1925 -1927 w Poznaniu, według projektu Adama Ballenstaedta, z wystrojem rzeźbiarskim Mieczysława Lubelskiego. Oprócz nawiązań do baroku w zdobieniu fasady pojawiają się ślady prądów ekspresjonistycznym. Na kompleks, zaprojektowany dla pracowników Poznańskiej Kolei Elektrycznej.
Przez wiele dziesięcioleci Dom Tramwajarza był miejscem integracji wielu pokoleń poznańskich pracowników komunikacji miejskiej. W sali widowiskowej (klubowej) działało od 2002 kino studyjne Amarant, dostępne publicznie. Z uwagi na niską frekwencję, zostało zamknięte w styczniu 2010. Obecnie Dom Tramwajarza należy do miasta - część pomieszczeń zostanie wydzierżawiona, a część wykorzystana na potrzeby kulturalne. Siedzibę ma tutaj Orkiestra Miejska. Wewnątrz budynku znajduje się dębowa tablica poświęcona poległym, straconym i zmarłym pracownikom Miejskiej Poznańskiej Kolei Elektrycznej.
Obiekt znajduje się pod opieką Miejskiego Konserwatora Zabytków jako Zespół Domu Tramwajarza Poznańskiej Kolei Elektrycznej.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Mieszkałam tak blisko kiedyś i nic nie wiedziałam!
OdpowiedzUsuńLubie zwiedzac takie miejsca:)) Dzieki za wycieczke,pozdrawiam:)
OdpowiedzUsuńCiekawe miejsce:) Dziekuje za wycieczke!
OdpowiedzUsuń