Zapraszam do...

poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Dom Tramwajarza


 Dom Tramwajarza w Poznaniu to dziwne miejsce. Już sama  nazwa jest dziwna. Jeszcze więcej kryje jego wnętrze. Nosi ślady świetności. Najważniejsze że przetrwał czas burzy i naporu :0
pozdrawiam 

Niżej opis z wikipedi:
Dom Tramwajarza w Poznaniu – środowiskowy kompleks kulturalno-mieszkalny w stylu, wzniesiony w latach 1925 -1927 w Poznaniu, według projektu Adama Ballenstaedta, z wystrojem rzeźbiarskim Mieczysława Lubelskiego. Oprócz nawiązań do baroku w zdobieniu fasady pojawiają się ślady prądów ekspresjonistycznym.  Na kompleks, zaprojektowany dla pracowników Poznańskiej Kolei Elektrycznej.

Przez wiele dziesięcioleci Dom Tramwajarza był miejscem integracji wielu pokoleń poznańskich pracowników komunikacji miejskiej. W sali widowiskowej (klubowej) działało od 2002 kino studyjne Amarant, dostępne publicznie. Z uwagi na niską frekwencję, zostało zamknięte w styczniu 2010. Obecnie Dom Tramwajarza należy do miasta - część pomieszczeń zostanie wydzierżawiona, a część wykorzystana na potrzeby kulturalne. Siedzibę ma tutaj Orkiestra Miejska. Wewnątrz budynku znajduje się dębowa tablica poświęcona poległym, straconym i zmarłym pracownikom Miejskiej Poznańskiej Kolei Elektrycznej.
Obiekt znajduje się pod opieką Miejskiego Konserwatora Zabytków jako Zespół Domu Tramwajarza Poznańskiej Kolei Elektrycznej.


3 komentarze:

  1. Mieszkałam tak blisko kiedyś i nic nie wiedziałam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubie zwiedzac takie miejsca:)) Dzieki za wycieczke,pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawe miejsce:) Dziekuje za wycieczke!

    OdpowiedzUsuń

Miły gościu! Dziękuję za wizytę i pozostawienie po sobie śladu :) Zapraszam do obserwowania mojego bloga.